Refleksoloji, vücudumuzda bulunan bazı noktaların tekniğine uygun olarak uyarılması olarak tanımlanabilir. En yaygın refleksoloji uygulaması kulak ve çevresine yapılan ve akupunktur olarak bilinen uygulamadır. Ayak bölgesine yapıldığında ayak refleksolojisi ya da kısaca ayak masajı diye isimlendirilir.

Kökeni Mısır ve uzak doğuya kadar uzanan çok eski bir terapi tekniği olan refleksoloji, kulak çevresinde olduğu gibi eller ve ayakların etrafında da vücudun çeşitli bölgelerini temsil eden noktalar bulunduğu kabulünden yola çıkar. Bu noktalar tekniğine uygun olarak uyarıldıklarında, vücudun bağışıklık sistemi desteklenmiş olur. Böylece hastalıklara karşı vücut direnci artar. Eğer bir hastalığa yakalanmış ise tedavi ve iyileşme süreci olumlu desteklenir.

Ayak masajı o kadar keyif verici ve rahatlatıcı bir uygulamadır ki, yaptıranların büyük bölümü ayak masajı sırasında uykuya dalarlar. Masaj sonrası hem bedenimiz hem zihnimiz tahminlerin ötesinde dinlenmiş olur. Stres ve yorgunluk neredeyse tamamen kaybolur. Stres olmayınca bağışıklık sistemi en büyük düşmanından kurtulmuş olur.

 

Stres ile başa çıkmak için çok çeşitli yöntemler vardır ve bu yöntemlerin bir çoğu ayrı ayrı veya birlikte uygulandığında gerçekten büyük fayda sağlarlar.
Ayak masajı – refleksoloji yaptırmak stresin azalmasını sağlayarak bağışıklık sistemini korur.

Ayak masajı yaptırmak da en az vücut masajı yaptırmak kadar stres ile başa çıkma yöntemlerinden biridir. Masaj yaptırmak, kişiyi hem fiziksel olarak yorgunluk ve ağrılarından kurtarır. Masaj sırasındaki keyif duygusu da zihinsel ve duyusal olarak destek verir. Bu da moral ve motivasyon artması olarak bizi etkiler.

Masaj terapisi uzman kişiler tarafından tekniğine uygun olarak uygulandığında yorgunluk ve stres şikayetlerimiz hissedilir şekilde azalacak hatta tamamen kaybolacaktır.

Nerede masaj yaptırmalıyız?

Masaj yaptırmak için uzun yıllar bu konuda çalışmış tecrübeli masaj terapistlerini veya böyle terapistler çalıştıran merkezleri tercih etmelisiniz.

Masaj yaptırmak için olmasa da çayımızı içmeye her zaman bekleriz. Biz Levent’teyiz. Harita ve telefon bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.