Günümüz şartlarında büyük şehirlerde yaşamak fiziksel ve zihinsel olarak bizleri yıpratmaktadır.

Trafik, iş rekabeti, kirli hava, gürültü, kalabalık ve çok farklı insanlarla iletişimde bulunma zorunluluğu gibi daha birçok neden üzerimizdeki stres yükünü her geçen gün arttırmaktadır.

Stres nedeniyle vücudumuz fiziksel ve hormonal olarak çesitli tepkiler verir. Bu tepkilerin bir kısmı baş ağrısı, migren, sırt ağrısı, omuz ağrısı gibi fiziksel tepkiler olup ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmasa bile yaşam kaliltemizi önemli derecede etkiler.

Baş ağrısı, omuz ağrısı, sırt ağrısı stresten kaynaklanıyor olabilir. Ayak masajı – refleksoloji stresin azaltılmasında çok faydalıdır. Stres azalınca, neden olduğu ağrılar da azalacaktır.
Stres, bağışıklık sistemini zayıflatarak önemli hastalıklara neden olan bir numaralı faktördür. Düzenli olarak masaj yaptırmak stresin azalmasını sağlayarak bağışıklık sistemini korur.

Düzenli olarak masaj yaptırmak da stres ile başa çıkma yöntemlerinden biridir. Masaj yaptırmak, kişiyi hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluktan arındırır. Bu da masajın strese karşı en kısa sürede en olumlu etkiyi yaratmasına olanak sağlar.

Masaj terapisi uzman kişiler tarafından tekniğine uygun olarak uygulandığında yorgunluk ve stres şikayetlerimiz hissedilir şekilde azalacak hatta tamamen kaybolacaktır.

Masaj yaptırmak için uzun yıllar bu konuda çalışmış tecrübeli masaj terapistlerini veya böyle terapistler çalıştıran merkezleri tercih etmelisiniz.